Новини

The Game Awards – кой е нашият избор за игра на годината

The Game Awards – събитието, което представлява огромен интерес за геймърите и голямо вълнение за разработчиците. Може спокойно да наречем ивента „Оскар за виртуалните заглавия“ именно поради факта, че класациите се оглавяват от едни от най-добрите заглавия в дадената категория. Днес, часове преди самото събитие, ще споделим къде отидоха нашите гласове, с малък аргумент върху избора си, както и какво може да очакваме по време на The Game Awards, което се провежда в Лос Анджелис, САЩ. Някои от категориите ще липсват в статията, но това се дължи на факта, че просто нямаме категорично мнение за дадения приз. Заглавията, които са удебелени, са нашият избор, а в „italic“ са тези, които смятаме, че ще грабнат наградата.

Първата категория е черешката на тортата, а именно „Game of the year”. Нея ще разгледаме в края на статията, а в следващите редове ще изкоментираме „Best ongoing Game” – заглавия, които предлагат съдържание през годините, което постоянно бива надграждано. Номинираните са:

Destiny 2: Forsaken
Fortnite
No Man’s Sky
Overwatch
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Категорията на пръв поглед изглежда лесна, но не е точно така. Destiny 2 предлага огромно количество съдържание, но за съжаление, за да го получим, трябва да платим немалка сума срещу DLC-тата, които преобразяват играта. Най-вече поради тази причина, която Activision създаде, няма да гласуваме за Destiny 2. Fortnite набра адски голяма популярност през настоящата година след Battle Royal стила, който се наложи благодарение на заглавието PUBG. Играта най-вероятно ще грабне тази награда, но имайки предвид факта, че надграждане, освен ъпдейтите и баланса на еднаквите оръжия, липсва, не бихме гласували за безплатната игра на Epic Games.

No Man’s Sky се превърна от мечтаната за мнозина игра в No Man’s Buy след пускането ѝ на пазара, а в момента е една от най-интересните игри – това, което трябваше да бъде в началото. Разработчиците чуха своите фенове и продължават да поправят огромната грешка, която допуснаха през 2016 година. Ако имахме два гласа в тази категория, то вторият ни избор е именно No Man’s Sky.

Overwatch е заглавието, което според нас трябва да грабне приза “Best ongoing Game”. Играта е на пазара повече от две години, Blizzard се погрижиха за блестящия старт на шутъра, а новите герои и умения, заедно с различните режими на игра, доставят удоволствие за феновете на този тип жанр и не само. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege е поредното FPS заглавие в тази категория. Играта почти постоянно е в топ 20 на най-гледаните игри в Twitch, което доказва малко или много, че Ubisoft си вършат прекрасно работата, имайки предвид факта, че заглавието се появи на пазара преди 3 години.

Best Game Direction е една от този тип класации, в която просто няма грешен избор. Тук наградата ще отиде при едно от следните заглавия, които се смятат, че са допринесли за креативна визия и иновация във виртуалния дизайн и посока на историята:

A Way Out
Detroit: Become Human
God of War
Marvel’s Spider-Man
Red Dead Redemption 2

Започваме с единственото заглавие в категорията, което е налично и за PC потребителите – силна доминация на конзолни заглавия. A Way Out бе създадено от Hazelight Studios и публикувано от EA – може да го изиграете през Origin. Играта разполага със страхотна, но кратка история и split screen режим – нещо, което честно казано не сме виждали в близките години. Заглавието разполага с два главни героя, а за да изиграете историята, трябва да си намерите партьор онлайн или чрез покана – необходимо е само един от вас да притежава играта в своя Origin акаунт.

Честно казано, няма да останем разочаровани, ако A Way Out спечели Best Game Direction, но нашият глас отива при Detroit: Become Human. Разнообразие от главни герои, които контролираш в даден момент от играта, наличието на избор в даден момент, което води до повече от един завършек на играта и страхотната история ни накара да гласуваме за ексклузивното Playstation заглавие.

Кратос от God of War винаги е бил бруталният главен герой, който „гази“ всичко, което се изпречи на пътя му, но не видяхме нещо иновативно, което да ни накара да гласуваме именно за иначе страхотното попадение на пазара през 2018 – неслучайно то попада и в класацията “Game of the Year”. Insomniac направиха уникална игра, превърнаха Ню Йорк в перфектния виртуален град, на който може да се насладиш с часове, без да ти омръзне. Spider-Man от своя страна включва изцяло подобрена механика при изстрелването на паяжини, което улеснява контрола върху Питър Паркър – това от своя страна води до по-приятни и ненатоварващи гейминг сесии. Освен тях, бойната система в PS4 заглавието също е на много високо ниво – поредната игра, за която бихме гласували, ако имахме повече от един избор.

Последна, но не на последно място, е Red Dead Redemption 2. Rockstar винаги са знаели как да представят и предоставят дадено заглавие, с изключение на кофти PC порта на GTA IV – от друга гледна точка, Нико и Роман винаги бяха готови за една боулинг сесия. Както и да е, да се върнем на темата Red Dead Redemption 2. Играта предоставя огромен отворен свят, множество странични мисии, които от своя страна водят до различни развръзки – понякога в ущърб за нас, правейки избора не толкова лесен. Dead Eye системата е налична, но тя дебютира още през далечната Red Dead Revolver, разбира се в „по-незряла“ форма. Играта има своите качества, но не е най-добрия избор в тази категория, според нас.

Следващата категория е „Best Narrative” – наградата ще отиде при заглавието, което е предоставило спиращ дъха ни сюжет. Номинираните са:

Detroit: Become Human
God of War
Life is Strange 2: Episode 1
Marvel’s Spider-Man
Red Dead Redemption 2

Като цяло още една доста силна петица, която затруднява избора ни. Все пак ние гласувахме за Detroit: Become Human. Историята е наистина спираща дъха, особено в момента, в който главният герой е роботът Маркъс, борещ се за свободата на другите себеподобни. Както казахме по-горе, самата игра предоставя възможност за избор и поради тази причина краят не е само един, карайки ни да изиграем играта отново и отново, за да „разкрием“ всички възможности, изградени от Quantic Dream.

God of War и по-точно Кратос търпи много промени от последното заглавие, God of War 3. Той вече не е типичният войн, който не прощава, а освен това разполага и с товар на гърба си – своето момче Атрейъс, което в по-голяма част от историята е просто “BOY”. Играта грабва със страхотна графика, интересен геймплей, особено при битките, а краят е това, което най-вероятно вписва SIE Santa Monica Studio ”създанието“ в тази категория – нещо повече от неочакван, карайки ни да се замислим къде ще ни отведе новият God of War.

Няма как да дадем своя глас за Life is Strange 2, тъй като за момента на пазара е единствено епизод 1-ви, а историята тепърва ще предостави своята кулминация и завършек. Spider-Man ни прехвърля в познатия ни Marvel свят, където срещаме известните за нас опоненти като Рино, Електро и Скорпиън. Red Dead Redemption 2 от своя страна ни връща назад към първото заглавие, което излезе през 2010 година, благодарение на героите, които участват в нея – много от тях срещнахме в Red Dead Redemption. Въпреки това, главният герой е Артър Моргън, който е типичния каубоец. История е достатъчно дълга и приятна, но не сме напълно сигурни дали без страничните мисии, които допълват заглавието, Red Dead Redemption 2 ще бъде оценено обективно. Това се дължи именно на факта, че играта е с адски голям отворен свят, има много неща за колекциониране, някои от които минават през главната история, но не всички.

Best Art Direction наградата ще отиде при заглавието, което е постигнало страхотни постижения в анимацията на своя герой, както и художествения дизайн. Номинираните са:

Assassin’s Creed Odyssey
God of War
Octopath Traveler
Red Dead Redemption 2
Return of the Obra Dinn

Този път ще започнем отзад напред. В тази категория не говорим само за графика, а за самата атмосфера, изградена на графично ниво. Return of the Obra Dinn е много странно заглавие, в добрия смисъл на думата. Играта изглежда сякаш от 90-те, но в това се крие и чарът ѝ. Едва ли това ще е заглавието, което ще грабне Best Art Direction приза, но създаделите от студиото 3909 LLC заслужават адмирации.

Red Dead Redeption 2, ех… Играта те поглъща, ако си отдаден и не искаш да вървиш линейно, просто „да превъртиш“ заглавието. Има толкова много неща в атмосферата, която изгражда Дивия запад и това е нашият избор в тази класация. 24-часовият диапазон, различните метеорологични условия, бурите, мъглите и още куп малки на пръв поглед неща допълват и изпълват с красота „пъзелът“, наречен Red Dead Redemption 2. Octopath Traveler е заглавието, което не сме изиграли. Едва ли това е случайност, тъй като играта е създадена само за Nintento Switch платформата, затова нямаме мнение относно това заглавие.

Кратос с поредна номинация, напълно заслужено. Светът на God of War и самия главен герой са изпипани до съвършенство. Бихме оставили нашия глас на спартанеца, ако самото „произведение“ разполагаше с по-динамичен свят, макар на места той да блести и сияе. Assassin’s Creed Odyssey е фантастична игра с грешно име. Разлика от графична гледна точка между Odyssey и Origins няма – напълно нормално, имайки предвид след колко кратък период от време излезе Odyssey. Най-вероятно е допаднала на много от вас, особено ако харесвате Древна Гърция – именно това ни грабна в Origins, където гледките бяха наистина невероятни.

Пропускаме няколко категории, към които нямаме интерес и мнение, и „кацаме“ на категорията “Best Action Game”. Номинираните тук са:

Call of Duty: Black Ops 4
Dead Cells
Destiny 2: Forsaken
Far Cry 5
Mega Man 11

Тук сблъсъкът е решен. Наградата най-вероятно ще отиде при първото заглавие в списъка – Call of Duty: Black Ops 4. Не че призът не е напълно заслужен, дори напротив. Просто факта, че това е поредната Call of Duty игра, която ще завърши като предшествениците си (интересът спада с появата на новото заглавие Call of Duty), ни отказва да дадем своя глас за играта на Activision.

Въпреки това, нашият вот отива при другото им заглавие в номинациите, Destiny 2: Forsaken. Ако разполагате с всички налични DLC-та, това е една от най-приятните и разтоварващи игри, които няма да срещнете типичните потребители, които изявяват своите музикални умения по време на игра. Far Cry 5 имаше своите силни моменти, но играта никога не се е смятала за стандартен шутър или заглавие, изцяло базирано на типичен вид бойна система.

Best action/Adventure Game е поредната категория, в която присъстват само AAA заглавия. За съжаление, само един ще си тръгне с този приз, а ето и номинираните:

Assassin’s Creed Odyssey
God of War
Marvel’s Spider-Man
Red Dead Redemption 2
Shadow of the Tomb Raider

Според нас в тази категория има два потенциални победителя. Имайки факта, че този приз се дава за най-добрата игра, включвайки пъзели и битки, изборът е между God of War и Shadow of the Tomb Raider. В нито една от останалите игри не са включени пъзели, освен ако не броим покера в Red Dead Redemption 2, в кръга на шегата, разбира се. Както споделихме на няколко пъти, God of War предлага уникална бойна система, а пъзели не липсват – дори започват от самото начало, след битката с „непознатия“.

Лара Крофт и Shadow of the Tomb Raider няма как да бъдат пренебрегнати. Tomb Raider поредицата винаги се е отличавала със страхотен отворен свят, голям брой пещери, в които се крият „благинки“ за потребителя, а за да стигнеш до тях трябва да разрешиш пъзела. Все пак смятаме, че Кратос ще си тръгне с този приз, а освен това нашият вот отива именно за God of War.

Role Playing Games или така наречените RPG игри тази година не успяха да последват „ритъма“ на Divinity: Original Sin 2. Въпреки това, в тазгодишните номинации се отличава едно заглавие, за което гласувахме и което най-вероятно ще си тръгне като победител в тази категория. Номинираните са:

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age
Monster Hunter: World
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
Octopath Traveler
Pillars of Eternity II: Deadfire

Monster Hunter: World се оказа една приятна за PC потребителите от този жанр изненада. Capcom пуснаха заглавието няколко месеца след порта на PS4 и Xbox One конзолите. Играта се води action-RPG, но ние го усещаме като по-приятна Tera – игра, в която се биеш с огромни чудовища, развиваш своя герой, променяш му екипировката и т.н. Освен това, може винаги да се присъедините към парти и заедно със своите приятели да започнете лова. Нека не забравяме, че Monster Hunter включва стандартни RPG елементи, но определено не са достатъчни за приза „Best Role Playing Game”. Тук играта, която предлага този RPG елемент, според нас, е Pillars of Eternity II: Deadfire и гласът в тази категория отиде при компанията, стояща зад проекта, Obsidian Entertainment.

Best Fighting Game също се отличава с много добри номинации:

BlazBlue: Cross Tag Battle
Dragon Ball FighterZ
Soul Calibur VI
Street Fighter V: Arcade Edition

В тази класация имаме своя фаворит в лицето на Dragon Ball FighterZ. Освен че сме големи фенове на Dragon Ball, играта предоставя наистина невероятен геймплей, имайки предвид факта, че гласуваме за най-добра бойна игра. Заглавието включва голям брой герои от вселената на Dragon Ball, а най-доброто относно FighterZ е факта, че във всяка битка може да избираш три героя, които да ви донесат победата. Те могат да се сменят по всяко време, освен ако техният живот не е на нулата. Всеки един от избраните може да допълни комбото, което позволява по-дълги комбота, които от своя страна изглеждат страхотно.

Другото силно заглавие е Soul Calibur VI. Играта излезе преди два месеца, но се превърна в хит, благодарение на огромните възможности за персонализиране на герой. Не се сещаме дали има друга “fighting” игра, която да предоставя тази възможност в такъв мащаб. Освен големия брой герои, играта включва и красив боен стил, което ни навежда на мисълта, че именно Soul Calibur VI ще грабне този приз, но оставяме своя глас за Dragon Ball FighterZ.

Предпоследната класация, на която ще обърнем внимание, е Best Sports/Racing Game, любимата ни. Номинираните тук са:

FIFA 19
Forza Horizon 4
Mario Tennis Aces
NBA 2K19
Pro Evolution Soccer 2019

Започваме с очаквания победител, FIFA 19. Едва ли ще има изненади, всеки обича да седне пред телевизора, да пусне своята конзола или компютър и да изиграе няколко мача било с приятели, било соло или онлайн. Въпреки това, ние оставяме своя глас на Forza Horizon 4. Заглавието предоставя четири сезона, които наистина ни накараха да спрем нашата кола и да се насладим на откриващата се гледка. Играта има сериозен проблем с поддръжката на външни звукови карти, което е огромен минус, но ако игнорираме това, имайки предвид какъв брой потребители използват външни звукови карти, както и кофти звука от някои спортни модели автомобили, Forza Horizon 4 предостави това, което феновете на колите и аркадните рейсинг игри очакваха с нетъпрение.

NBA 2K19 е нашата слабост. Заглавието наистина разполага с подобрения, особено в защитен план. Разбира се, типичните режими като MyGM, MyCareer, MyTeam и т.н. са налични и тук. Освен тях са включени нови отбори от изминалите сезони, а легендарните ростери са това, което всеки мечтае – отбор, в който намират място Magic Johnson, Kobe Bryant, Shaq, Kareem Abdul-Jabbar и много други, някои от които вече са и в залата на славата. PES 2019 бе тотално променен, но горчилката от предишните заглавия едва ли е отминала, а дали Konami ще се върнат обратно по „правилния път“ – ще разберем идната година.

Стигнахме и до края на нашата статия. Преди да обявим коя е нашата игра на годината, бихме желали да споделим, че по време на The Game Awards ще дебютират голям брой нови заглавия, които не са представяни до момента. Едно от тях е новото парче от пъзела, наречен Far Cry – ще разберем кои са останалите след броени часове.

Играта, която ни грабна най-много през настоящата година, е заглавието на Rockstar, Red Dead Redemption 2. Както казахме по-горе, ако бързате да изиграете играта на един дъх едва ли ще оцените мащабността и елементите, които американската компания е включила при разработката на Дивия запад. Сюжетът, самия геймплей, атмосферата, големия брой странични мисии и много други усъвършенстват Red Dead Redemption 2 в нашата игра на годината. Смятаме, че директният сблъсък ще бъде между заглавието на Rockstar и God of War, което е нещо очаквано, дали ще има подводни камъни в лицето на Marvel? Коя е вашата игра на годината? Събитието стартира днес, в 3:30 българско време и може да се гледа на живо в Youtube или в по-долното видео, което ни води в официалната Twitch страница на The Game Awards.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесайте ни във Facebook